Poradnik
Zalety skupu aut
Bezpośrednia sprzedaż pojazdu bardzo często wiąże się z długim czasem oczekiwania na efekt oraz ciągłymi rozmowami z potencjalnymi klientami. Dla tej opcji istnieją alternatywne rozwiązania, które znacznie ułatwiają sprzedaż samochodu używanego lub powypadkowego bez większych formalności. Zajmują się tym firmy oferujące skup samochodów używanych. Ta atrakcyjna forma sprzedaży łączy w sobie wiele zalet jednocześnie niwelując wady, które występują w sprzedaży bezpośredniej lub komisach samochodowych. Zaliczymy do nich:
- sprzedaż bez pośredników,
- natychmiastowa wycena samochodu i zapłata,
- dojazd do klienta,
- oszczędność czasu.
Na rynku istnieje wiele przedsiębiorstw oferujących skup samochodów używanych i powypadkowych. Auto skup Warszawa to firma z doświadczeniem znająca realia rynku i oczekiwania klientów. Realizuje wszystkie wymienione zalety. Po uprzednim przygotowaniu niezbędnych informacji i omówieniu miejsca spotkania sama transakcja staje się przyjemnością dla każdej ze stron.
Jak sprzedać używany samochód?
Według polskich przepisów każdy samochód bez względu na to, czy nadaje się lub nie do jazdy musi być ubezpieczony i zarejestrowany. Wiąże się to z kosztami obowiązkowego ubezpieczenia oraz wykonania okresowych przeglądów technicznych. Chcąc pozbyć się niechcianego samochodu możemy:
- sprzedać go na własną rękę,
- zezłomować w uprawnionej stacji demontażu,
- skorzystać z usług firm zajmujących się skupem samochodów.
Pierwsza opcja mierzy się z ryzykiem długiego oczekiwania na nowego nabywcę. Często ponosimy dodatkowe koszty przywrócenia samochodu do lepszego stanu przed sprzedażą. Istnieje możliwość oddania samochodu do komisu – tutaj powstaje ryzyko długiego oczekiwania na efekty, a zapłatę otrzymamy dopiero po dokonaniu transakcji.
Gdy samochód nie nadaje się do dalszego użytkowania z powodu złego stanu technicznego lub gdy uległ wypadkowi i ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, samochód należy zezłomować. Autoryzowane stacje demontażu dokonują tej czynności dodatkowo, uiszczając opłaty za zdatne do użytku części czy wykonany na własną rękę transport.
Ostatnia opcja, zdecydowanie najlepsza, jeśli chcemy sprzedać auto „od ręki”. Dotyczy skupu samochodów używanych przez firmy. W przypadku wielu osób mających dylemat odnośnie do tego wariantu, istnieje przekonanie, że firmy zaniżają wartość pojazdów na znaczne kwoty. Jest to możliwe w przypadku wielu firm, ale nie każdej. Należy sprawdzić kilka możliwości. Najszybszym sposobem znalezienia porozumienia w sprawie sprzedaży jest rozmowa telefoniczna. Auto Skup Warszawa – firma działająca na terenie stolicy oraz w okolicznych miejscowościach oferuje klientom kontakt telefoniczny 24h na dobę i 7 dni w tygodniu. Jeśli nie chcesz dzwonić – wyślij sms – oddzwonimy.
Jak dobrze kupić samochód „z drugiej ręki”?
Branża motoryzacyjna jest jedną z dziedzin, która wydaje się nie zatrzymywać. Ciągły przyrost nowych samochodów, ciekawe rozwiązania, technologie przyszłości sprawiają, że użytkownicy chcą posiadać inne pojazdy. Nie zawsze są to nowe modele, dlatego kupno używanego auta musi być odpowiednio przemyślane. Oto kilka kroków, które należy przestrzegać przy zakupie samochodu używanego:
- Ustalić budżet, jakim dysponujemy – chcąc dokonać zakupu samochodu musimy określić, ile chcemy na niego wydać. Do tych kosztów warto dodać pierwsze serwisy, naprawy, które czasem muszą zostać wykonane.
- Diesel, benzyna a może LPG – spór w kwestii wyboru właściwego silnika nigdy nie zniknie. Opcji jest mnóstwo, a wprowadzane silniki hybrydowe lub całkowicie elektryczne zamieszają na rynku wtórnym samochodów używanych.
- Wygląd samochodu – dla wielu osób to priorytet. Błędem jest zwracanie uwagi na drobne wady związane z użytkowaniem samochodu. Małe wgniecenia maski, błotnika, przetarte siedzenie można bez problemu zreperować. Ważne, by unikać samochodów skorodowanych i mocno uszkodzonych. Drobne uszkodzenia muszą być adekwatne do ceny pojazdu.
- Mechanik podczas zakupu – na oględziny samochodu warto zabrać ze sobą doświadczonego mechanika. Pozwoli to lepiej sprawdzić samochód pod względem wad mechanicznych. Jeśli nie jest to możliwe, jesteśmy zdani na siebie. Podczas jazdy szkoleniowej sami oceniamy pracę silnika. Oględziny samochodu na rozgrzanym silniku nie pomagają w solidnym zbadaniu stanu technicznego auta.
- Klasa, a cena – klasa samochodu ma znaczenie podczas zakupu. Limuzyna czy samochód sportowy za niewielkie pieniądze może narazić nas na dodatkowe naprawy.
- Po zakupie sprawdzamy, czy samochód nie pochodzi z kradzieży. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie sami tego zdiagnozować trzeba udać się na komisariat. Policja dokładnie zbada historię pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Samochód powypadkowy – jak to sprawdzić?
Ocena stanu faktycznego samochodu z rynku wtórnego nie zawsze należy do prostych zadań. Obecnie na rynku jest ogromny wybór pojazdów. Każdy chętny na zakup określonego modelu może przebierać spośród wielu propozycji.
Jak ocenić stan samochodu, aby nie być rozczarowanym po dokonaniu transakcji?
Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód w komisie samochodowym, od handlarzy czy osoby prywatnej zawsze trzeba być ostrożnym. Szczególną uwagę należy zwrócić na historię wypadkową pojazdu. Każdy sprzedawca reklamuje auto jako bezwypadkowe. Aby realnie dokonać oględzin, możemy zabrać ze sobą osobę postronną, której nie zależy na zakupie, a może ocenić samochód. Istotne jest, by skontrolować łączenia karoserii, elementy nośne samochodu, śruby użyte do skręcania elementów karoserii. Dzięki temu dowiemy się, czy poszczególne elementy były kiedykolwiek wymieniane.
Kolejnym punktem wymagającym odpowiedniego przyjrzenia się są ogniska rdzy. Rdza występuje tam, gdzie samochód został uszkodzony. Pojazdy produkowane seryjnie posiadają powłokę odporną na rdzę, jednak po wypadku i malowaniu już jej nie mają. Istotny jest również brak jakichkolwiek minimalnych śladów użytkowania na lakierze. Używany samochód z reguły je posiada – malowany nie będzie ich miał. Kolejnym ważnym aspektem jest data. Zamieszczona w dolnych rogach szyb informuje o roku produkcji samochodu. W czasie wypadku szyby zostają zbite. Mechanicy zabezpieczają się przed tym, montując szyby pochodzące z tego samego roku produkcji.
Każdy zakup auta używanego to świadoma decyzja, która musi być kierowana zdrowym rozsądkiem. Emocje i euforia w niczym tutaj nie pomogą. Kupujmy i podejmujmy decyzje z głową.